MØTEPROTOKOLL

KOMMUNESTYRET I VERDAL KOMMUNE

MØTE 19.01.2004 I KOMMUNESTYRESALEN

 

Fraværende Torill Elverum, Line A. Stang og Katrine Bruvold.
Varamedlemmer Bjarne J. Haugan, Leif R. Kolberg og Berit Rotmo.
Til stede : 35 representanter. Berit Rotmo fikk permisjon og forlot møtet under
behandlingen av sak nr. 001/04. Til stede: 34 representanter.
Nils G. Leirset og Bjørn Aarstad fikk permisjon og forlot møte under
behandlingen av sak nr. 002/04. Til stede: 32 representanter. Sverre B.
Midthjell fikk permisjon og forlot møte under sak nr. 004/04. Til stede:
31 representanter.
Dessuten møtte : Rådmann og møtesekretær.

Sak nr. 9/04 ble behandlet før sak nr. 8/04.

Møtet startet med orientering fra Stiklestad Nasjonale Kultursenter v/direktør Turid Hofstad. (Til sak nr. 8/09)

Dokumenter utdelt i møte:

  1. Ny sakliste.
  2. Tilleggssak nr. 9/04. Valg av medlemmer og varamedlemmer til Verdal fjellstyre for perioden 2004-2007. Varamedlemmer.
  3. Møteprotokoll fra møte 15.12.03.
  4. Forskrift om revisjon av kommuner og fylkeskommuner og forskrift om kontrollutvalg i kommuner og fylkeskommuner – alminnelig høring. (Ta vare på dette dokumentet – kommer til behandling senere).

Sakliste

KLIKK HER FOR UTSKRIFTSVENNLIG VERSJON AV MØTEPROTOKOLL
KLIKK HER FOR UTSKRIFTSVENNLIG VERSJON AV ALLE SAKSFRAMLEGG (unntatt B-saker)
     
Til behandling:  
Utvalgssaksnr Type Sakstittel
0001/04 VERDAL SOM NYSKAPINGS- OG UTVIKLINGSKOMMUNE. SØKNAD OM TILSKUDD FOR 2004
Klikk her for å se saksframlegget
0002/04 INNHERRED SAMKOMMUNE. FORSKRIFT
Klikk her for å se saksframlegget
0003/04 INNHERRED SAMKOMMUNE. GRUNNAVTALE
Klikk her for å se saksframlegget
0004/04 VALG AV LAGRETTEMEDLEMMER, MEDDOMMERE OG JORDSKIFTEMEDDOMMERE FOR PERIODEN 1. MAI 2004 TIL 31. APRIL 2008
Klikk her for å se saksframlegget
0005/04 FORSLAG PÅ SKJØNNSMENN FRA VERDAL KOMMUNE FOR PERIODEN FRA 1. MAI 2004 - 30. APRIL 2008.
Klikk her for å se saksframlegget
0006/04 REGULERINGSPLAN FOR STØYSKJERM LANGS RV-757 ØRMELEN
Klikk her for å se saksframlegget
0007/04 VALG AV VALGSTYRE/SAMEVALGSTYRE MED LEDER OG NESTLEDER
Klikk her for å se saksframlegget
0008/04 ORIENTERINGER TIL KOMMUNESTYRET 2004
Klikk her for å se saksframlegget
0009/04 VALG AV MEDLEMMER OG VARAMEDLEMMER TIL VERDAL FJELLSTYRE FOR PERIODEN 2004-2007. VARAMEDLEMMER
Klikk her for å se saksframlegget

 

Sak nr.: 0001/04

VERDAL SOM NYSKAPINGS- OG UTVIKLINGSKOMMUNE. SØKNAD OM TILSKUDD FOR 2004

Behandling:

Daglig leder Svein Larsen fra Verdal Vekst var og orienterte om saken.

Berit Rotmo fikk permisjon og forlot møtet. Til stede: 34 representanter.

Ved votering ble tilrådinga enstemmig vedtatt.

 

Vedtak:

 

  1. Kommunestyret tar den foreløpige årsrapport for Verdal Vekst for 2003 til orientering.
  2. Kommunestyret godkjenner den framlagte Nyskaping- og utviklingsplan for Verdal Vekst, Strategisk plan for perioden 2004-07 og Handlingsplan for 2004.

 

 

Sak nr.: 0002/04

INNHERRED SAMKOMMUNE. FORSKRIFT

Behandling:

Nils G. Leirset og Bjørn Aarstad fikk permisjon og forlot møtet. Til stede: 32 representanter.

SV v/Lennart Johansson fremmet følgende endringsforslag til Forskriften:

"Endringsforslag forskriftens § 10. Valgbarhet osv. Det legges til en ny formulering som et tillegg til siste setning i paragrafen. "Unntatt fra dette er et eget demokratiutvalg, som i tillegg til medlemmer fra samkommunestyret skal ha representasjon fra en uavhengig forskningsinstitusjon. Eksterne medlemmer skal ha kompetanse innen demokrati, forskning og statsvitenskap."

"Endringsforslag til forskriftens § 14: Samkommunens stillinger. Siste ledd i siste setning strykes ("eller av andre som samkommunen finner det tjenlig"). Ny setning blir: "oppgaver som er delegert til samkommunen skal utføres av kommunenes ansatte eller av andre som i dag utfører oppgavene."

Frp v/Robert Eriksson fremmet forslag om at sakene 002/03 og 003/03 utsettes til at uavklarte forhold knyttet til forskriften blir avklart.

Ved votering falt utsettelsesforslaget med 8 mot 24 stemmer.

Det ble først votert over SV sitt endringsforslag til § 10 som falt med 4 mot 28 stemmer.

Det ble så votert over SV sitt endringsforslag til § 14 som falt med 3 mot 29 stemmer.

Det ble til slutt votert over rådmannens tilråding som ble vedtatt med 24 mot 8 stemmer.

Vedtak:

Foreliggende forslag til "Forskrift om forsøk med interkommunalt samarbeid mellom Levanger og Verdal kommuner" godkjennes.

 

 

Sak nr.: 0003/04

INNHERRED SAMKOMMUNE. GRUNNAVTALE

Behandling:

Rådmannen orienterte om grunnavtalen.

Ved votering ble tilrådinga enstemmig vedtatt.

Vedtak:

Kommunestyret vedtar forslaget til Grunnavtale for Innherred samkommune.

 

 

 

Sak nr.: 0004/04

VALG AV LAGRETTEMEDLEMMER, MEDDOMMERE OG JORDSKIFTEMEDDOMMERE FOR PERIODEN 1. MAI 2004 TIL 31. APRIL 2008

Behandling:

Sverre B. Midthjell fikk permisjon og forlot møtet. Til stede: 31 representanter.

Formannskapets forslag i møte 27.11.03 om lagrettemedlemmer, meddommere, jordskiftemeddommere og skjønnsmenn har vært utlagt til alminnelig ettersyn på rådmannens kontor i Rådhuset. Det er ikke innkommet merknader/innvendinger til forslagene.

I utvalg for menn som meddommere til tingretten stod gårdbruker Øistein Larsen, Vinne, oppført som nr. 26. Øistein Larsen døde i desember 2003. Rådmannen foreslår IKT-leder Ove Haugrud oppført som ny meddommer i tingretten.

Ved votering ble formannskapets innstilling med rådmannens forslag til ny meddommer enstemmig vedtatt.

Vedtak:

Særskilt utvalg med særlig kyndighet i "Bygningsvesen"

  1. Byggmester Magnus Kolstad
  2. Disponent Kari Oddfrid Kvernmo
  3. Rørlegger Morten Sveberg
  4. Ingeniør Hans Melby
  5. Montasjesjef Viktor Iversen 
  6. Sivilingeniør Andor Kjesbu
  7. Faglærer Ivar Nonset
  8. Daglig leder Kåre Hynne
  9. Faglærer Kjell Sørhaug
  10. Rørleggermester Harald Halvorsen

Særskilt utvalg med særlig kyndighet i "Regnskap, finansvesen, skatt og avgift."

  1. Regnskapsfører Sturla Skrove
  2. Regnskapsfører Arnfinn Kverkild
  3. Regnskapsfører Svein R. Kristiansen.

Utvalg for lagrettemedlemmer og meddommere i straffesaker og tvistemål ved

lagmannsretten.

Utvalg for kvinner.

  1. Hjelpepleier Turid Nordli.
  2. Ligningsfunksjonær Marit Helga Steinsli
  3. Gårdbruker Karin Rekve
  4. Gårdbruker Mette Karlgård
  5. Lærer Anne Græsli Nordvoll
  6. Journalist Marit Arnesen Veimo
  7. Høgskolelektor Olaug Harriet Nestvold
  8. Butikksjef Kari Woll.
  9. Rektor Ragnhild Saxebøl Nordset
  10. Bibliotekar Bjørg Lein
  11. Eli Kluken Moene
  12. Husmor Arnhild Brustad
  13. Musikklærer Maj Brit Slapgaard Larsen
  14. Annlaug Evensen Wold
  15. Næringsmiddelteknolog Trine Remman Wohlen
  16. Sykepleier Grethe Bremseth
  17. Markedsansvarlig Ingegerd K. Eggen Sellæg
  18. Virksomhetsleder Kristin Gomo Hallem
  19. Husmor Kjellaug Nordset Iversen
  20. Lærer Elbjørg Holmvik
  21. Kari Forberg Prestvik
  22. Bonde Inger Skjerve Bjartnes
  23. Gårdbruker Torhild Langåssve
  24. Pedagogisk psykologisk rådgiver Solveig Aamdal
  25. Asbjørg Marit Jakobsen

Utvalg for menn.

  1. Gårdbruker Arvid Woll
  2. Pensjonist Johannes Overmo
  3. Lege Dagfinn Thorsvik
  4. Spesialkonsulent Knut Einar Steinsli
  5. Daglig leder Jon Sellæg
  6. Gårdbruker Jarle Forbord
  7. Gårdbruker Arne Holan
  8. Forretningsdrivende Øystein Lynum
  9. Pensjonist Harry Arntsen
  10. Disponent Roar Malmo
  11. Skogsmaskinfører Arnt Kjesbu
  12. Lege Eirik Ulseth
  13. Aage Rostad
  14. Faglærer Rolf Rotmo
  15. Daglig leder Torolf Kvello
  16. Konsulent Petter Krokstad
  17. Økonomisjef Stig Arild Myhre
  18. Konservator Per Steinar Raaen
  19. Tilrettelegger/rørlegger Hans Robert Hynne
  20. Lokomotivfører Hans Ole Valstad
  21. Prosjektleder Knut Baglo
  22. Prosjektleder Paul Sverre Røe
  23. Student NTNU Tore Granum
  24. Avdelingsleder Rune Storstad
  25. Gårdbruker/varaordfører Tomas Iver Hallem

Alminnelig utvalg for meddommere til herredsretten.

Utvalg for kvinner.

  1. Skoleelev Toril Åbotnes Iversen
  2. Lærer Brit Fredriksen
  3. Husmor Turid Hallem Ingebrigtsen
  4. Salgskonsulent Anette Tiller
  5. Husmor Åse Dahl
  6. Avdelingsleder Turi Eitrem
  7. Daglig leder krisesenter Torill Elverum
  8. Husmor Marit Wigum Solheim
  9. Ordfører/sykepleier Gerd Janne Kristoffersen
  10. Husmor Unni Julnes
  11. Husmor Lise Tiller
  12. Adjunkt Sissel Johnsborg
  13. Butikkeier Anne Cathrine Øyan
  14. Husmor Karin Sandstad
  15. Fysioterapeut Kirsten Hegdahl
  16. Barnepleier Marit Voll Skrove
  17. Adjunkt Toril Varslot Hagen
  18. Virksomhetsleder Randi Segtnan
  19. Butikkmedarbeider Inger Åse Lyngsaunet
  20. Husmor Jorid Lyng
  21. Trekkontrollør Inger Grethe Hjelde
  22. Hjelpepleier Solveig Myrland
  23. Adjunkt Trude Holm
  24. Bibliotekar Sigrun Espelien Aasen
  25. Lærer Turid Holtan Holmen
  26. Husmor Bjørg Nestvold
  27. Bankarbeider Berit Christiansen
  28. Sykepleier Orla Austad
  29. Klinikkassistent Kjellrun Vada
  30. Førskolelærer Randi Lykke
  31. Bankfunksjonær Kari Nordli
  32. Husmor Anne Sofie Okkenhaug
  33. Rektor Inga Astrid Hildrum
  34. Aktivitør Marit Skjerve
  35. Sykepleier Kari Sundby
  36. Førskolelærer Hege Kolsrød Sagvold
  37. Konsulent Rannveig Iversen
  38. Husmor Anne Grethe Braruud
  39. Kontorfullmektig Synnøve Haugnes
  40. Husmor Marit Vikan
  41. Lærer Eldbjørg Lyngstad
  42. Kontorfullmektig Eirin Valseth Forberg
  43. Husmor Bjørg Okkenhaug Musum
  44. Assistent Brit Ness
  45. Sykepleier Anna Dahl Olsen
  46. Student Tone Amdahl
  47. Husmor Karen Olsen
  48. Postfunksjonær Målfrid Garli
  49. Førskolelærer Anne Grete Wold Olsen
  50. Husmor Kari Synnøve Johnsen
  51. Lærer Solvor Johanne Vikhamar
  52. Lærer Guri Figenschou
  53. Kontorfullmektig Rita Ness
  54. Husmor Laila Fikse Enes
  55. Lærer Rønnaug Aune.
  56. Kontorassistent Kari Frøseth Myhre
  57. Lærer Aud Segtnan
  58. Sosionom Kjellrun Lundsaunet Myhre
  59. Husmor Bjørg Hanna Slapgård Myhre
  60. Husmor Arnhild Grindberg

Utvalg for menn.

  1. Gårdbruker John Sundby
  2. Trygdedirektør Ivar Lyngstad
  3. Blikkenslager Ole Gunnar Hallager
  4. Avdelingsingeniør Harry Halland
  5. Brannsjef/Virksomhetsleder Arnstein Kvelstad
  6. Avdelingsleder Ola A. Sagvold
  7. Elektriker Ståle Aasgaard
  8. Gårdbruker Asbjørn Leirset
  9. Sjåførlærer Kåre Norum
  10. Gårdbruker Johan Sundby
  11. Sykepleier John Løseth
  12. Avdelingsleder Brynjar Aksnes
  13. Sveiser Arne Hamran
  14. Ekspeditør Kjell Ottermo
  15. Spesiallærer Knut Wass
  16. Konsulent Svein Arne Flyum
  17. Typograf Asgeir Lund.
  18. Spesialarbeider Kjell Tromsdal
  19. Lærer Tor-Petter Abelsen
  20. Gårdbruker Sturla Østgård
  21. Pensjonist Agnar Johansen
  22. Gårdbruker Jørgen Thome
  23. Vaktmester Lasse Johnsson jr.
  24. Adjunkt Knut Tveita
  25. Arbeidsformann Bjørn Kjesbu
  26. IKT-leder Ove Haugrud
  27. Avdelingsingeniør Ingolf Dillan
  28. Lærer Øystein Wist
  29. Butikksjef Leif Haugan
  30. Gårdbruker Karl Terje Mathisen
  31. Kontrollør Arnfinn Røkke
  32. Major Kjetil Aarstad
  33. Adjunkt Leiv Håskoll
  34. Student Lars Gunnar Marken
  35. Lærer Modulf Slapgård
  36. Informasjonssjef Dagfinn Brendmo
  37. Ekspeditør John Baglo
  38. Landbruksavløser/snekker Petter Dalsve Skogly
  39. Malermester Rolf Olav Olsen
  40. Regnskapsmedarbeider Roar Forbord
  41. Gårdbruker Rolf Olav Bjørken
  42. Arbeidsleder Roger Kvello Hansen
  43. Disponent Jonny Myhre
  44. Konsulent Knut Gunnar Brenne
  45. Gårdbruker Nils Egil Steinsli
  46. Økonomisk rådgiver Harry Joar Aksnes
  47. Gårdbruker Jonas Sivertsen
  48. Blikkenslager Einar Langnes
  49. Ligningsfunksjonær Håkon Lyngsmo
  50. Faglærer Tor Barli
  51. Lektor Arne Hallem
  52. Lektor Øystein Walberg
  53. Fullmektig Bjørn Lyngsmo
  54. Økonomikonsulent Knut Langdal
  55. Typograf Bjørnar Myhre
  56. Lærer Harald Hjelde
  57. Journalist Levin Nestvold.
  58. Pensjonist Odd Erik Ramberg
  59. Lektor Bjørn Iversen
  60. Gårdbruker Arve Haldorsen

 

Jordskiftemeddommere til jordskifteretten.

  1. Gårdbruker Inger Skjerve Bjartnes.
  2. Spesialkonsulent Knut Einar Steinsli.
  3. Småbruker Arvid Pedersen
  4. Gårdbruker Rune Sundby
  5. Gårdbruker Mette Karlgård
  6. Gårdbruker/varaordfører Tomas Iver Hallem
  7. Husmor Arnhild Grindberg
  8. Husmor Målfrid Garli
  9. Husmor Ingegerd Sivertsen
  10. Gårdbruker Morten Green
  11. Gårdbruker Arve Haldorsen
  12. Gårdbruker Torhild Langåssve
  13. Husmor Gudrun Olsen
  14. Gårdbruker Ingvald Lein
  15. Gårdbruker Jørleiv Kvakland.
  16. Gårdbruker Atle Vikan
  17. Gårdbruker Siri-Gunn Vinne
  18. Gårdbruker Paul Sverre Røe
  19. Gårdbruker Halvor Minsås
  20. Gårdbruker Johan Hofstad

 

 

 

Sak nr.: 0005/04

FORSLAG PÅ SKJØNNSMENN FRA VERDAL KOMMUNE FOR PERIODEN FRA 1. MAI 2004 - 30. APRIL 2008.

Behandling:

Formannskapets forslag i møte 27.11.03 om lagrettemedlemmer, meddommere, jordskiftemeddommere og skjønnsmenn har vært utlagt til alminnelig ettersyn på rådmannens kontor i Rådhuset. Det er ikke innkommet merknader/innvendinger til forslagene.

Ved votering ble formannskapets innstilling enstemmig vedtatt.

 

Vedtak:

  1. Byggmester Magnus Kolstad
  2. Gård- og skogbruker Jon A. Rostad
  3. Gårdbruker og sivilagronom Inger Skjerve Bjartnes
  4. Gårdbruker Gunnar Kvaal
  5. Murmester Karstein W. Fredin
  6. Byggmester Roar Bjartnes
  7. Regnskapsfører Sturla Skrove
  8. Sivilingeniør bygg Andor Kjesbu
  9. Disponent bygningsforetak Kari Oddfrid Kvernmo
  10. Maskinentreprenør Jon Sellæg
  11. Driftsleder bygg Kåre Hynne
  12. Ingeniør, takstmann, byggeleder, konsulent Arne Okkenhaug
  13. Ingeniør Røstad entreprenør Stig Selseth
  14. Gårdbruker Baard Skjørholm
  15. Avd.ingeniør Trond Myhre
  16. Faglærer Ivar Nonset
  17. Snekker Lottar Hjelde
  18. Instruktør Arnt Kjesbu
  19. Gård- og skogbruker Jon Olav Skrove
  20. Reineier Paul Jåmå

 

 

 

Sak nr.: 0006/04

REGULERINGSPLAN FOR STØYSKJERM LANGS RV-757 ØRMELEN

Behandling:

Ved votering ble plan- og utviklingskomiteens innstilling enstemmig vedtatt.

Vedtak:

Med hjemmel i plan- og bygningslovens § 27-2 vedtar kommunestyret reguleringsplan for støyskjerm langs riksveg 757 på Ørmelen, sist revidert 05.12.03.

 

 

 

Sak nr.: 0007/04

VALG AV VALSTYRE/SAMEVALGSTYRE MED LEDER OG NESTLEDER

Behandling:

Det ble votert punktvis over formannskapets innstilling med følgende resultat:

Vedtak:

  1. Kommunestyret oppnevner for valgperioden 2003-2007 følgende valgstyre/samevalgstyre på 10 medlemmer med varamedlemmer:
  2. Fellesliste Det norske arbeiderparti/Senterpartiet

    Medlemmer Varamedlemmer
    1. Gerd Janne Kristoffersen 1. Sverre Bugge Midthjell
    2. Bjørn Iversen 2. Kjell Stiklestad
    3. Tomas Iver Hallem 3. Torill Elverum
    4. Svein Svensson 4. Thor Bertil Granum
    5. Kristin Johanne Hildrum 5. Anette Tiller
    6. Trude Holm
    7. Brit Fredriksen

     

    Sosialistisk Venstrepartis liste

    Medlemmer Varamedlemmer
    1. Lennart Johansson 1. Lars Børre Hallem
    2. Trine Hallem
    3. Katrine Bruvold

    Fremskrittspartiets liste

    Medlemmer Varamedlemmer
    1. Robert Eriksson 1. Line Adelheid Stang
    2. Berit Musum
    3. Odd Helge Weisæth

    Fellesliste Høyre/Kristelig Folkeparti

    Medlemmer Varamedlemmer
    1. Kåre Norum 1. Rigmor Hafell
    2. Knut Snorre Sandnes
  3. Ordfører og varaordfører oppnevnes som henholdsvis leder og nestleder av valgstyret/samevalgstyret.
  4. Oppgavene i forbindelse med sametingsvalget legges til valgstyret.

 

 

 

Sak nr.: 0008/04

ORIENTERINGER TIL KOMMUNESTYRET 2004

Behandling:

Direktør Turid Hofstad fra Stiklestad Nasjonale Kultursenter ga en statusrapport og informasjon og virksomheten.

Ordføreren orienterte om følgende:

 

 

 

Sak nr.: 0009/04

VALG AV MEDLEMMER OG VARAMEDLEMMER TIL VERDAL FJELLSTYRE FOR PERIODEN 2004-2007. VARAMEDLEMMER

Behandling:

Ved votering ble tilrådinga enstemmig vedtatt.

Vedtak:

Berit G. Nessø blir vara for Einar A. Tromsdal mens Bjarne Haugan blir vara for Bjørn Aarstad i fjellstyret for perioden 2004-2007.